Hotel & SPA w Połczynie Zdroju

Projekt Hotelu & SPA w Połczynie Zdroju



Projekt Hotelu & SPA w Połczynie Zdroju         Projekt Hotelu & SPA w Połczynie ZdrojuProjekt Hotelu & SPA w Połczynie Zdroju

 

Hotel z salą konferencyjno-bankietową
Adres: Połczyn-Zdrój, woj. zachodniopomorskie


Przedmiotem opracowania była koncepcja ofertowa, architektoniczno-urbanistyczna obiektu hotelowo-usługowo-sanatoryjnego umownie nazwanego ‘Hotel Resort & SPA’, zlokalizowanego w Połczynie-Zdroju. Zadanie polegało na zaprojektowaniu współczesnego, wielofunkcyjnego obiektu hotelowo-wypoczynkowego wraz z usługami towarzyszącymi, w zgodzie z obowiązującym na tym terenie Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP).

IDEA PROJEKTU


Główną ideą projektu było stworzenie spójnego konceptu budynku hotelowego wraz z bogatym programem usług i funkcji dodatkowych, wykorzystującego naturalny układ terenu, zlokalizowanego w sąsiedztwie Uzdrowiska, jednakże odsuniętego i odizolowanego pasem zieleni izolacyjnej od istniejącej niedaleko stacji paliw.  Zaprojektowany w oparciu o wytyczne Inwestora hotel posiada prostą, ale elegancką i efektowną formę wprowadzając tym samym nową jakość wśród obiektów o podobnej funkcji zlokalizowanych w regionie.

Projektowany hotel składać się będzie z trzech budynków dwukondygnacyjnych, z czego druga kondygnacja znajduje się w stromym dachu, usytuowanych na osi północ – południe, a powiązanych między sobą łącznikami. Dwa zewnętrzne budynki mieszczą na obu kondygnacjach pokoje hotelowe na 176 miejsc noclegowych. W środkowym, częściowo podpiwniczonym budynku zaprojektowano w strefie wejściowej przeszkloną oranżerię wypełnioną zielenią z recepcją główną. W budynku tym, na jednym poziomie, zlokalizowano funkcje gastronomiczne, takie jak: bar, restauracje i kuchnia. Wszystkie trzy budynki połączone zostaną między sobą łącznikami komunikacji poziomej i pionowej z klatkami schodowymi oraz windami. Obiekt jest w całości przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Wszystkie pokoje mieszkalne w budynku hotelowym mają zapewnione prawidłowe nasłonecznienie (wschodnie lub zachodnie), zapewniając tym samym każdemu z pokoi naturalne światło dzienne poprzez duże przeszklenia. Restauracja z możliwością wyjścia na taras oraz przestrzeń basenowa z wyjściem na teren zewnętrzny dzięki wykorzystaniu ukształtowania istniejącego terenu, usytuowane zostały od strony południowej. W obszarze projektowanego założenia planuje się także bogate nasadzenia zieleni, zapewniającej intymność gościom hotelowym oraz podnoszące walory rekreacyjno-wypoczynkowe.

FORMA ARCHITEKTONICZNA


Forma architektoniczna budynku odzwierciedla układ funkcjonalny hotelu. Kształt obiektu tworzą trzy proste budynki przekryte dachami stromymi, dwuspadowymi.

Elewacje budynku wykończone zostały naturalną cegłą ceramiczną. Szlachetny, tradycyjny materiał, konsekwentnie użyty na wszystkich ścianach budynku, podkreśla prestiż obiektu. Nowoczesnego charakteru budynkowi dodają duże przeszklenia z aluminiową stolarką, łączące wnętrza z przestrzenią na zewnątrz. Oryginalny wyraz podkreślony został dynamicznymi, skośnymi ażurowymi ramami, które nie tylko podkreślają ukształtowanie terenu, ale pełnią także funkcję oddzielenia przestrzeni ogólnodostępnych od bardziej intymnej przestrzeni pokojów hotelowych.

Najbardziej efektowna – przeszklona oranżeria wypełniona zielenią jest głównym wejściem do hotelu tworząc niepowtarzalny klimat witanych na recepcji gości.

Budynki z pokojami hotelowymi posiadają skromny i elegancki wygląd. Ich charakter buduje rytmiczny układ przeszkleń, balkonów oraz tarasów przedzielonych aluminiowymi, ażurowymi ściankami. Rytm budynków wzmocniony został także lukarnami nawiązującymi do geometrii dachów. Dachy nad blokami mieszkalnymi zostały rozsunięte i przekryte szklanym dachem, zapewniając doświetlenie korytarza naturalnym światłem dziennymi.

Na terenie całego hotelu – zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz – planuje się bogate nasadzenia zieleni wysokiej (drzew), średniej (krzewów) i niskiej (traw). Zieleń podkreśla zdrowy tryb życia i wypoczynkowy charakter obiektu. Zieleń towarzyszy klientom hotelu również w przestrzeniach komunikacyjnych. Na korytarzach, stanowiących dojście do pokojów hotelowych, zaprojektowane zostały donice z drzewkami, które poprzez wycięcia w stropie, widoczne są także z poziomu piętra.